Czy warto – Reggae nad Wartą ?

Gorzów Wielkopolski, jedno z dwóch miast wojewódzkich, województwa lubuskiego, według OBOP u -statystycznie to tutaj jest najwięcej emerytów i rencistów w Polsce.
Miasto zdawać by się mogło, senne, bez polotu i pomysłu na własny, rozpoznawalny styl.
Niemniej jednak to tutaj właśnie w latach osiemdziesiątych miał największy w Polsce i całej Europie bodaj, festiwal muzyki reggae.
W latach osiemdziesiątych, wraz z początkiem ów festiwalu, ukazali się na muzycznej jego scenie ówcześni czołowi wykonawcy w rodzaju – Gedeon Jerubbal, Niepodległość Trójkątów, Izrael, Ro-kosz, R.A.P i Daab…Wydawano wówczas także, jak na owe czasy kuriozum, festiwalową gazetkę, pod tytułem „Spojrzenia”, znawcy reggae określali ów festiwal fenomenalnym zjawiskiem na mapie kulturalnej Polski. Niestety po kilku latach świetności festiwal znikł, reaktywowano go dopiero w roku 2005, od tamtej pory odbywa się nie przerwanie. Jednak wadą festiwalu tego jest małe jego nagłośnienie w mediach, a przede wszystkim fakt iż odbywa się w cokolwiek „zrujnowanym” amfiteatrze. Co w zasadzie czyni go mało atrakcyjnym dla widowni zamiejscowej. Dowodem na małą atrakcyjność tego miejsca jest fakt że, odbywający się w tym amfiteatrze onegdaj festiwal muzyki Romskiej, również przeniesiono do Ciechocinka.

Drugim argumentem jest fakt że, mający się odbyć, jakiś czas temu na tym obiekcie koncert amerykańskiego artysty 50 cent, też poniósł porażkę, z powodu małej sprzedaży biletów, w efekcie koncert odwołano, artysta zniesmaczony wrócił do Stanów. Nadchodzą wybory samorządowe, może warto aby ludzie którzy chcą słuchać innej muzyki niż Jazz w Gorzowie, z której Gorzów słynie, poszli na wybory do urn, aby wystawić włodarzom żółte kartki. Żółte kartki za brak obiecanego od lat remontu i unowocześnienia amfiteatru. Albowiem pieniądze są niezbędne na kulturę, a nie tylko pomniki i jedyne w całej Polsce „schody do nikąd” stojące opodal amfiteatru, albo wieżę widokową Dominata, która jest nieczynna.

Dodane przez autora do tego wpisu Tagi: , ,

Podobne posty

Bardzo wiele osób jest zafascynowanych tym, że Internet daje naprawdę bardzo wiele ciekawych możliwości w tym i takie, że zawsze możemy skorzystać z jego zasobów. Dlatego też bardzo wielu ludzi zaczyna ściągać z niego pliki, dzięki temu, nie trzeba ich kupować jak jeszcze kilka lat temu. Oczywiście musimy koniecznie pamiętać o tym, że bardzo często […]