Historia tańcem, nie całkiem pisana.

W naszym kraju na chwilę, obecną istnieje przynajmniej kilka grup zawodowych tancerzy, każda z owych grup ma swoją wartość i konkretne sukcesy na koncie.
Jedną z najstarszych i najlepszych grup tanecznych jest grupa Sabat, pod kierownictwem jej twórczyni i onegdaj tancerki – Małgorzaty Potockiej. De facto Sabat to raczej teatr rewiowy w szerokim tego słowa znaczeniu, powstały i odnoszący sukcesy, jeszcze zanim Janusz Józefowicz zaczął marzyć o swoim Metro. Polska ma zdolnych bardzo artystów, rewiowych, i chociaż może Marszałkowska to nie Broadway, to tradycje rewii sięgają przedwojennych korzeni. Z korzeni ów czerpią zarówno Sabat, jak pozostałe grupy taneczne.
Grupy ów, zarabiają na życie tańcem w spektaklach rewiowych, filmach ( choćby najnowszy film tancerze), czy dając pokazy w kurortach turystycznych świata, albo na transatlantyckich statkach.

Z grupą Sabat akurat, mało kto pamięta iż wiąże się historia uprowadzenia przez terrorystów statku MS Achilles Lauro w październiku 1985 roku. Wówczas to palestyńscy porywacze w odwecie za Izraelskie naloty, porwali statek wraz z pasażerami i pracownikami obsługi rejsu, do których to pracowników należeli, zakontraktowani na usługi – grupa taneczna Sabat wraz z Małgorzatą Potocką i jej mężem Wojciechem Gąssowskim.
W efekcie negocjacji po około 2 tygodniach statek zwolniono razem z zakładnikami, niemniej dwoje zakładników zastrzelono. To się nazywa ryzykowna przygoda, widać nie tylko taniec stanowi wyzwanie. Z kolei jedynym sukcesem występów na Broadway –u , może się pochwalić jedynie spektakl Janusza Józefowicza – Metro. W zasadzie jest to jedyny spektakl który był grany praktycznie od Moskwy aż po Nowy Jor, co dowodzi zdolności Polskich tancerzy, którzy są wybitnie utalentowani, którzy potrafią niekiedy narażać swe życie i zdrowie dla tańca, właśnie przez to osiągają rezultaty. Gdyż, jak mawia Nelson Mandela :” Żadna ideologia nie jest warta zachodu, jeśli nie mógłbyś oddać za nią życia”.

Dodane przez autora do tego wpisu Tagi: , ,

Podobne posty

Bardzo wiele osób jest zafascynowanych tym, że Internet daje naprawdę bardzo wiele ciekawych możliwości w tym i takie, że zawsze możemy skorzystać z jego zasobów. Dlatego też bardzo wielu ludzi zaczyna ściągać z niego pliki, dzięki temu, nie trzeba ich kupować jak jeszcze kilka lat temu. Oczywiście musimy koniecznie pamiętać o tym, że bardzo często […]