Historia tańcem, nie całkiem pisana.

W naszym kraju na chwilę, obecną istnieje przynajmniej kilka grup zawodowych tancerzy, każda z owych grup ma swoją wartość i konkretne sukcesy na koncie.
Jedną z najstarszych i najlepszych grup tanecznych jest grupa Sabat, pod kierownictwem jej twórczyni i onegdaj tancerki – Małgorzaty Potockiej. De facto Sabat to raczej teatr rewiowy w szerokim tego słowa znaczeniu, powstały i odnoszący sukcesy, jeszcze zanim Janusz Józefowicz zaczął marzyć o swoim Metro. Polska ma zdolnych bardzo artystów, rewiowych, i chociaż może Marszałkowska to nie Broadway, to tradycje rewii sięgają przedwojennych korzeni. Z korzeni ów czerpią zarówno Sabat, jak pozostałe grupy taneczne.
Grupy ów, zarabiają na życie tańcem w spektaklach rewiowych, filmach ( choćby najnowszy film tancerze), czy dając pokazy w kurortach turystycznych świata, albo na transatlantyckich statkach.

Z grupą Sabat akurat, mało kto pamięta iż wiąże się historia uprowadzenia przez terrorystów statku MS Achilles Lauro w październiku 1985 roku. Wówczas to palestyńscy porywacze w odwecie za Izraelskie naloty, porwali statek wraz z pasażerami i pracownikami obsługi rejsu, do których to pracowników należeli, zakontraktowani na usługi – grupa taneczna Sabat wraz z Małgorzatą Potocką i jej mężem Wojciechem Gąssowskim.
W efekcie negocjacji po około 2 tygodniach statek zwolniono razem z zakładnikami, niemniej dwoje zakładników zastrzelono. To się nazywa ryzykowna przygoda, widać nie tylko taniec stanowi wyzwanie. Z kolei jedynym sukcesem występów na Broadway –u , może się pochwalić jedynie spektakl Janusza Józefowicza – Metro. W zasadzie jest to jedyny spektakl który był grany praktycznie od Moskwy aż po Nowy Jor, co dowodzi zdolności Polskich tancerzy, którzy są wybitnie utalentowani, którzy potrafią niekiedy narażać swe życie i zdrowie dla tańca, właśnie przez to osiągają rezultaty. Gdyż, jak mawia Nelson Mandela :” Żadna ideologia nie jest warta zachodu, jeśli nie mógłbyś oddać za nią życia”.

Dodane przez autora do tego wpisu Tagi: , ,

Podobne posty

Bardzo modnym zabiegiem są wszelkiego rodzaju modyfikacje. Obecnie zmienić można praktycznie wszystko, dlatego też tak bardzo często zdarza się, że ludzie zmieniają utwory innych wedle własnego uznania, po czym umieszczają je w sieci. Bardzo często ich początki są naprawdę niezłe. Czasami jednak zdarza się też tak, że kopie znacznie lepiej brzmi niż oryginał. Dlatego też, […]