koncert na cztery gitary

Jeśli lubimy spokojne takty gitary, bądź nieco ostrzejsze brzmienie strun, ale w stonowanych dźwiękach poezji śpiewanej, to możemy wybrać się na kameralny koncert. Poezja śpiewana od dawna rozbrzmiewa w uszach i sercach wielu z nas. Ma łagodny, a czasem szarpaniem strun, wzburzony charakter. Niewątpliwie wszyscy pamiętają Jacka Kaczmarskiego czy wciąż koncertujące Stare Dobre Małżeństwo, albo „W domach z betonów”, w wykonaniu Martyny Jakubowicz. Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju muzyki, głównym walorem jest treść i jej przekaz. Stąd kameralne grono, przeważnie niewielkie sale koncertowe, albo domy kultury, gdzie przychodzi trochę więcej jak garstka ludzi, posłuchać, trochę się zadumać i rozmarzyć. Poezja śpiewana też ma swoje kluby. Spotkamy się tam z czarem świec, dobrym winem, czasem rustykalnym wystrojem, często też w takich klubach organizowane są koncerty live.

zasem przyjeżdżają ci znani i lubiani, ale także mamy okazję posłuchać zdolnych debiutantów, którzy wiedzą co zrobić z gitarą w ręku. Poezja śpiewana dobrze komponuje się z akustyką kościołów. To połączenie daje niesamowite doznania, dlatego czasem księża, którzy również chętnie takiej muzyki słuchają, organizują dla swoich parafian takie koncerty. Poezja śpiewana to coś więcej jak muzyka, można by powiedzieć, wsłuchując się w poszczególne teksty, że to krzyk duszy, koncert na emocje, gdzie usłyszymy śmiech, płacz, krzyk, szept, a czasem nawet milczenie. Ten rodzaj muzyki najlepiej współgra z dźwiękami gitar, a jeszcze lepiej kiedy jest dobra akustyka i zespół gra a capella. Możemy wtedy jeszcze bardziej wsłuchać się w słowa, poczuć ich moc i przekaz. Poezję śpiewaną często można usłyszeć przy ogniskach, imprezach plenerowych, różnego typu obozach, przeważnie słucha jej młodzież, choć nie tylko. Ludzie, którzy dorastali przy ciepłym głosie Martyny Jakubowicz, albo ostrych tonach Jacka Kaczmarskiego, dalej lubią przyjść na koncert, usiąść w kątku i powspominać stare, dobre, młodzieńcze czasy.

Dodane przez autora do tego wpisu Tagi: , ,

Podobne posty

Bardzo modnym zabiegiem są wszelkiego rodzaju modyfikacje. Obecnie zmienić można praktycznie wszystko, dlatego też tak bardzo często zdarza się, że ludzie zmieniają utwory innych wedle własnego uznania, po czym umieszczają je w sieci. Bardzo często ich początki są naprawdę niezłe. Czasami jednak zdarza się też tak, że kopie znacznie lepiej brzmi niż oryginał. Dlatego też, […]