Metallica – urok i styl czy komercja

Mało jest na świecie takich zespołów, które uparcie przez 20, albo i nawet 30 lat, tworzą muzykę, gdzie każda płyta, każdy koncert i każdy nowy utwór jest mocno powiązany z sukcesem. Metallica właśnie do takich należy. Mocna metalowa muzyka, połączona z dobrym brzmieniem głosu wokalisty, do tego bardzo spektakularne teledyski, videoclipy i oczywiście koncerty, przyciągają nowych fanów i wciąż trzymają przy sobie tych starych, cały czas wiernych. Zdecydowanie nie można nie wspomnieć o pięknych, nie jednej kobiecie, wyciskających łzy z oczu, balladach metalowych, których Metallica także ma na swoim koncie bardzo wiele. Gdzie tkwi sedno sukcesu? Czy Metallica jest typowym zespołem tak zwanych szarpidrutów, czy może znalazła sposób na komercyjne granie, ale pod dobrą metalową przykrywką? Trudno to dzisiaj jednoznacznie ocenić. Metallica jest weteranem, faktycznie każda jej płyta jest naznaczona sukcesem, bilety na koncerty są drogie, a ludzie czasem jadą nawet 1000 km żeby posłuchać ich live. Jednak zdecydowanie fanowi prawdziwego, ostrego metalu, takiego, co nie często możemy usłyszeć na komercyjnych stacjach zarówno radiowych jak i telewizyjnych, nie są fanami Metallici, dla nich granie Jamesa Hatfielda i jego bandu to czysta komercja, nie mająca nic wspólnego z metalem.

Jednak sięgając do historii, James w latach 80 chciał założyć zespół na przekór amerykańskim trendom, chciał grać metal, by coś udowodnić. Z podwórkowego zespołu, stali się szybko sławni, są nimi do dzisiaj. Dziś brzmienia Metallici są o wiele łagodniejsze, słychać w nich nie tylko metalowe rwania strun, ale też rock, lub hart-rock. Można więc pod tym łagodniejszym wydźwiękiem, wyczuć ton komercji, grania pod publikę, dla większego grona odbiorców, tak by nie ograniczać się na jedną popkulturę. To jednak nie przeszkadza tworzyć czegoś wyjątkowego, bo trzeba przyznać, że Metallica wciąż odznacza się na tle innych zespołów zawsze czymś nowym, bardziej oryginalnym i ponadczasowym.

Dodane przez autora do tego wpisu Tagi: , ,

Podobne posty

Z całą pewnością poszukiwanie przeróżnego rodzaju plików a następnie ich ściąganie to może być interesujące rozwiązanie praktycznie dla każdego, dlatego też coraz więcej osób jest tym zainteresowanych. Być może zaskoczy nas fakt, ale bardzo często zdarza się tez tak, że ludzie do pewnych spraw podchodzą w sposób naprawdę bardzo dziwny, dlatego też należy im uzmysłowić […]